English Copenhagen Phil
28
28. juli 2019 kl. 15:00
Tivolis Koncertsal

Tivoli / Tripel Beethoven

Tivoli Copenhagen Phil
Trio con Brio

3
3. august 2019 kl. 19:30
Tivolis Koncertsal

Tivoli / Machaidze & Sekgapane - Italienske operaperler

Tivoli Copenhagen Phil
Dirigent / Patrick Lange
Solister / Nino Machaidze, sopran
Levy Sekgapane, tenor
Konferencier / Peter Lodahl

11
11. august 2019 kl. 15:00
Tivolis Koncertsal

Tivoli / Ud i galaksen

Tivoli Copenhagen Phil
Malmø Operas Damekor

15
15. august 2019 kl. 19:30
Tivolis Koncertsal

Tivoli / Tivolis fødselsdagskoncert

Tivoli Copenhagen Phil / Tivolis Bigband / Tivoli-Garden
Dirigent / Christoffer Nobin
Solist / Daimi
Konferencier / Preben Kristensen

22
22. august 2019 kl. 19:30
Tivolis Koncertsal

Tivoli / Syng med Stig Rossen

Tivoli Copenhagen Phil / Tivoli Ensemblet
Dirigent / David Firman
Solist / Stig Rossen

20
20. september 2019 kl. 17:00
Konservatoriets Koncertsal

Afgørende øjeblikke #1

Fortæller / Thure Lindhardt
Instruktør / Rune David Grue
 
Podcast / Third Ear
Scenografi / Dark Matters
 
Sjostakovitj / Symfoni nr. 7, Leningrad-symfonien

21
21. september 2019 kl. 16:00
Konservatoriets Koncertsal

Afgørende øjeblikke #1

Fortæller / Thure Lindhardt
Instruktør / Rune David Grue
 
Podcast / Third Ear
Scenografi / Dark Matters
 
Sjostakovitj / Symfoni nr. 7, Leningrad-symfonien

26
26. september 2019 kl. 19:30
Roskilde Kongrescenter

Den fantastiske symfoni

Niels Viggo Bentzon / Pastorale
Sjostakovitj / Cellokoncert nr. 2
Berlioz / Symphonie Fantastique

27
27. september 2019 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Den fantastiske symfoni

Niels Viggo Bentzon / Pastorale
Sjostakovitj / Cellokoncert nr. 2
Berlioz / Symphonie Fantastique

1
1. oktober 2019 kl. 19:00
Farum Arena

Musik Med Mere - Farum

Dirigent / Christoffer Nobin
 

5
5. oktober 2019 kl. 13:00
Bellevue Teatret

Peter og ulven

Dirigent / Jon Gjesme
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

5
5. oktober 2019 kl. 15:00
Bellevue Teatret

Peter og ulven

Dirigent / Jon Gjesme
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

6
6. oktober 2019 kl. 15:00
Nykøbing F. Hallerne

Et symfoniorkester kommer til Guldborgsund

Dirigent / Christoffer Nobin
Syngende konferencier / Michael Carøe

17
17. oktober 2019 kl. 19:30
Holbæk Seminarium

Beethoven og Gislinge

4’33 Phil:
Komponist / Birgitte Alsted
Solist / Jakob Keiding, horn
 
Bent Sørensen / Evening Land
Beethoven / Klaverkoncert nr. 4
Beethoven / Symfoni nr. 7

18
18. oktober 2019 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Beethoven og Gislinge

4’33 Phil:
Komponist / Birgitte Alsted
Solist / Jakob Keiding, horn
 
Bent Sørensen / Evening Land
Beethoven / Klaverkoncert nr. 4
Beethoven / Symfoni nr. 7

20
20. oktober 2019 kl. 11:30
Metronomen

½12 kammerkoncert

25
25. oktober 2019 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Wagners Ringen uden ord

Præsentation / Henrik Engelbrecht
 
Wagner (arr. Lorin Maazel) / Ringen uden ord
 
Fælleskoncert med Det Kgl. Danske Musikkonservatorium

28
28. oktober 2019 kl. 19:00
Teaterbygningen, Køge

Open Orchestra - Køge

“Open Orchestra” tager publikum med hele vejen rundt om og ind i den klassiske musik via:
 
[OO] KONCERT / Live-koncert
 
[OO] ROOM / Interaktiv fysisk musikinstallation
 
[OO] VR / Virtual Reality – unikt under­vis­nings­tilbud til folkeskoler, der på forunderlig vis tager eleverne med ind i symfoniorkestrets magiske univers

7
7. november 2019 kl. 19:30
Holmens Kirke

Holmens Kirke 400 år

Niels W. Gade / Ved Solnedgang
Niels W. Gade / Forårsfantasi
W.A. Mozart / Messe i c-mol

8
8. november 2019 kl. 19:30
Holmens Kirke

Holmens Kirke 400 år

Niels W. Gade / Ved Solnedgang
Niels W. Gade / Forårsfantasi
W.A. Mozart / Messe i c-mol

16
16. november 2019 kl. 15:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

17
17. november 2019 kl. 11:30
Metronomen

½12 kammerkoncert

19
19. november 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Den Jyske Opera / Eugen Onegin

Dirigent / Tecwyn Evans
 
Tjajkovskij / Eugen Onegin

19
19. november 2019 kl. 20:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

20
20. november 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Den Jyske Opera / Eugen Onegin

Dirigent / Tecwyn Evans
 
Tjajkovskij / Eugen Onegin

21
21. november 2019 kl. 19:30
FrederiksborgCentret, Hillerød

Den Jyske Opera / Eugen Onegin

Dirigent / Tecwyn Evans
 
Tjajkovskij / Eugen Onegin

22
22. november 2019 kl. 19:30
MusikTeatret Albertslund

Den Jyske Opera / Eugen Onegin

Dirigent / Tecwyn Evans
 
Tjajkovskij / Eugen Onegin

23
23. november 2019 kl. 15:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

23
23. november 2019 kl. 19:30
Panteren, Vordingborg

Den Jyske Opera / Eugen Onegin

Dirigent / Tecwyn Evans
 
Tjajkovskij / Eugen Onegin

24
24. november 2019 kl. 15:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

26
26. november 2019 kl. 20:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

30
30. november 2019 kl. 12:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

30
30. november 2019 kl. 15:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

30
30. november 2019 kl. 17:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

1
1. december 2019 kl. 12:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

1
1. december 2019 kl. 15:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

1
1. december 2019 kl. 17:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

4
4. december 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

4
4. december 2019 kl. 20:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

5
5. december 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

6
6. december 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

7
7. december 2019 kl. 12:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

7
7. december 2019 kl. 15:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

7
7. december 2019 kl. 17:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

8
8. december 2019 kl. 12:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

8
8. december 2019 kl. 15:00
Østre Gasværk Teater

CPH Opera Festival / La Bohème

Dirigent / Erik Kaltoft
Instruktør / Amy Lane
 
Puccini / La Bohème

Medvirkende / Peter Lodahl, Yana Klein, Mark Stone, Yunpeng Wang, Jens Söndergård, Helle Gössler, Nicolai Elsberg

8
8. december 2019 kl. 17:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

11
11. december 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

12
12. december 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

13
13. december 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

14
14. december 2019 kl. 12:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

14
14. december 2019 kl. 17:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

15
15. december 2019 kl. 12:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

15
15. december 2019 kl. 17:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Nøddeknækkeren

Dirigent / Christian Øland
 
Tjajkovskij / Nøddeknækkeren

19
19. december 2019 kl. 19:30
Maribo Domkirke

Bachs Juleoratorium

Bach / Juleoratorium I-III

20
20. december 2019 kl. 19:30
Københavns Domkirke

Bachs Juleoratorium

Bach / Juleoratorium I-III

10
10. januar 2020 kl. 19:30
Jyderup Hallen

Nytårskur med Brdr. Price

Dirigent / James Price
Konferencierer / James og Adam Price
Solist / Louise Fribo, sopran
 
Musik / Johan Strauss, Offenbach, Bernstein, Andrew Lloyd Webber m.fl.

11
11. januar 2020 kl. 17:00
Bellevue Teatret

Nytårskur med Brdr. Price

Dirigent / James Price
Konferencierer / James og Adam Price
Solist / Louise Fribo, sopran
 
Musik / Johan Strauss, Offenbach, Bernstein, Andrew Lloyd Webber m.fl.

13
13. januar 2020 kl. 19:30
Panteren, Vordingborg

Nytårskur med Brdr. Price

Dirigent / James Price
Konferencierer / James og Adam Price
Solist / Louise Fribo, sopran
 
Musik / Johan Strauss, Offenbach, Bernstein, Andrew Lloyd Webber m.fl.

14
14. januar 2020 kl. 19:30
FrederiksborgCentret, Hillerød

Nytårskur med Brdr. Price

Dirigent / James Price
Konferencierer / James og Adam Price
Solist / Louise Fribo, sopran
 
Musik / Johan Strauss, Offenbach, Bernstein, Andrew Lloyd Webber m.fl.

15
15. januar 2020 kl. 19:30
Osted Fri- og Efterskole

Nytårskur med Brdr. Price

Dirigent / James Price
Konferencierer / James og Adam Price
Solist / Louise Fribo, sopran
 
Musik / Johan Strauss, Offenbach, Bernstein, Andrew Lloyd Webber m.fl.

16
16. januar 2020 kl. 19:30
NKK Hallen, Nivå

Nytårskur med Brdr. Price

Dirigent / James Price
Konferencierer / James og Adam Price
Solist / Louise Fribo, sopran
 
Musik / Johan Strauss, Offenbach, Bernstein, Andrew Lloyd Webber m.fl.

17
17. januar 2020 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Nytårskur med Brdr. Price

Dirigent / James Price
Konferencierer / James og Adam Price
Solist / Louise Fribo, sopran
 
Musik / Johan Strauss, Offenbach, Bernstein, Andrew Lloyd Webber m.fl.

30
30. januar 2020 kl. 19:30
FrederiksborgCentret, Hillerød

Mesterdirigenten og violinstjernen

Mendelssohn / Violinkoncert
Bruckner / Symfoni nr. 4, Den romantiske

31
31. januar 2020 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Mesterdirigenten og violinstjernen

Mendelssohn / Violinkoncert
Bruckner / Symfoni nr. 4, Den romantiske

14
14. februar 2020 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Eventyr og slagtøj

Solister / Slagtøjsspillere fra Det Kgl. Danske Musikkonservatorium
 
Silvestre Revuelta / Sensemaya
Gareth Farr / Koncert for slagtøj og orkester
Rimskij-Korsakov / Sheherazade
 
International Slagtøjsfestival Percussion+
 
Fælleskoncert med Det Kgl. Danske Musikkonservatorium

20
20. februar 2020 kl. 19:30
Borren, Odsherred

På dansk og russisk

Glinka / Ruslan og Ludmila, ouverture
Per Nørgård / Pastorale fra Babettes Gæstebud
Anders Koppel / Akkordeon koncert nr. 2
Rachmaninov / Symfoni nr. 3

21
21. februar 2020 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

På dansk og russisk

Glinka / Ruslan og Ludmila, ouverture
Per Nørgård / Pastorale fra Babettes Gæstebud
Anders Koppel / Akkordeon koncert nr. 2
Rachmaninov / Symfoni nr. 3

23
23. februar 2020 kl. 11:30
Metronomen

½12 kammerkoncert

2
2. marts 2020 kl. 19:00
Grønnegades Kaserne, Næstved

Open Orchestra - Næstved

“Open Orchestra” tager publikum med hele vejen rundt om og ind i den klassiske musik via:
 
[OO] KONCERT / Live-koncert
 
[OO] ROOM / Interaktiv fysisk musikinstallation
 
[OO] VR / Virtual Reality – unikt under­vis­nings­tilbud til folkeskoler, der på forunderlig vis tager eleverne med ind i symfoniorkestrets magiske univers

11
11. marts 2020 kl. 19:00
Hårlevhallen

Sigurd og instrumenterne

Dirigent / Bernhard Melbye Voss
I samarbejde med / Stevns Musikskole, korleder Jeanette Frederiksen samt 5. klasses elever fra Stevns

12
12. marts 2020 kl. 19:00
Sorø Hallen

Sigurd og instrumenterne

Dirigent / Bernhard Melbye Voss
Med / Sorø Musiske Skole

13
13. marts 2020 kl. 17:00
Storebæltshallen, Korsør

Sigurd og instrumenterne

Dirigent / Bernhard Melbye Voss
Med / Elever fra Flakkebjerg Skole

18
18. marts 2020 kl. 10:00
Konservatoriets Koncertsal

Musik på Tværs

Dirigent / Øyvind Bjorå
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller
 
‘Musik På Tværs’ består af:
 
• Skolebesøg af et mindre ensemble
• Koncert i Konservatoriets Koncertsal med det store symfoniorkester
• Adgang til undervisningsmateriale
• Deltagelse koster 35 kr. + moms pr. elev. Beløbet dækker ensemblebesøg og koncert

18
18. marts 2020 kl. 11:30
Konservatoriets Koncertsal

Musik på Tværs

Dirigent / Øyvind Bjorå
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller
 
‘Musik På Tværs’ består af:
 
• Skolebesøg af et mindre ensemble
• Koncert i Konservatoriets Koncertsal med det store symfoniorkester
• Adgang til undervisningsmateriale
• Deltagelse koster 35 kr. + moms pr. elev. Beløbet dækker ensemblebesøg og koncert

19
19. marts 2020 kl. 10:00
Konservatoriets Koncertsal

Musik på Tværs

Dirigent / Øyvind Bjorå
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller
 
‘Musik På Tværs’ består af:
 
• Skolebesøg af et mindre ensemble
• Koncert i Konservatoriets Koncertsal med det store symfoniorkester
• Adgang til undervisningsmateriale
• Deltagelse koster 35 kr. + moms pr. elev. Beløbet dækker ensemblebesøg og koncert

19
19. marts 2020 kl. 11:40
Konservatoriets Koncertsal

Musik på Tværs

Dirigent / Øyvind Bjorå
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller
 
‘Musik På Tværs’ består af:
 
• Skolebesøg af et mindre ensemble
• Koncert i Konservatoriets Koncertsal med det store symfoniorkester
• Adgang til undervisningsmateriale
• Deltagelse koster 35 kr. + moms pr. elev. Beløbet dækker ensemblebesøg og koncert

20
20. marts 2020 kl. 10:00
Konservatoriets Koncertsal

Musik på Tværs

Dirigent / Øyvind Bjorå
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller
 
‘Musik På Tværs’ består af:
 
• Skolebesøg af et mindre ensemble
• Koncert i Konservatoriets Koncertsal med det store symfoniorkester
• Adgang til undervisningsmateriale
• Deltagelse koster 35 kr. + moms pr. elev. Beløbet dækker ensemblebesøg og koncert

20
20. marts 2020 kl. 11:30
Konservatoriets Koncertsal

Musik på Tværs

Dirigent / Øyvind Bjorå
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller
 
‘Musik På Tværs’ består af:
 
• Skolebesøg af et mindre ensemble
• Koncert i Konservatoriets Koncertsal med det store symfoniorkester
• Adgang til undervisningsmateriale
• Deltagelse koster 35 kr. + moms pr. elev. Beløbet dækker ensemblebesøg og koncert

23
23. marts 2020 kl. 19:30
FrederiksborgCentret, Hillerød

Den Jyske Opera - Bortførelsen fra seraillet

Dirigent / Claus Efland
 
Mozart / Bortførelsen fra seraillet

24
24. marts 2020 kl. 19:30
MusikTeatret Albertslund

Den Jyske Opera - Bortførelsen fra seraillet

Dirigent / Claus Efland
 
Mozart / Bortførelsen fra seraillet

25
25. marts 2020 kl. 19:30
Panteren, Vordingborg

Den Jyske Opera - Bortførelsen fra seraillet

Dirigent / Claus Efland
 
Mozart / Bortførelsen fra seraillet

26
26. marts 2020 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Beethoven og Brahms

Beethoven / Violinkoncert
Brahms / Symfoni nr. 1

27
27. marts 2020 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Den Jyske Opera - Bortførelsen fra seraillet

Dirigent / Claus Efland
 
Mozart / Bortførelsen fra seraillet

27
27. marts 2020 kl. 19:30
Gjethuset, Frederiksværk

Beethoven og Brahms

Beethoven / Violinkoncert
Brahms / Symfoni nr. 1

28
28. marts 2020 kl. 15:00
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Den Jyske Opera - Bortførelsen fra seraillet

Dirigent / Claus Efland
 
Mozart / Bortførelsen fra seraillet

28
28. marts 2020 kl. 16:00
Grønnemose Skoles Festsal

Gladsaxe Musikpris 2020

Solistværk med modtageren af Gladsaxe Musikpris
 
Brahms / Symfoni nr. 1

29
29. marts 2020 kl. 11:30
Alhambra - museet for humor og satire

½12 kammerkoncert

3
3. april 2020 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Rumrejse og helteliv

Ligeti / Atmosphères
Wagner / Lohengrin, forspil til 1. akt
Debussy / Jeux
Strauss / Ein Heldenleben
 
Fælleskoncert med Det Kgl. Danske Musikkonservatorium

1
1. maj 2020 kl. 17:00
Konservatoriets Koncertsal

Afgørende øjeblikke #2

Fortæller / Helle Fagralid (NB. programændring)
Instruktør / Rune David Grue
 
Podcast / Third Ear
Visuelle effekter / Dark Matters
 
Schumann / Symfoni nr. 2

< >
26. september 2019 kl. 19:30
Roskilde Kongrescenter

Niels Viggo Bentzon / Pastorale
Sjostakovitj / Cellokoncert nr. 2
Berlioz / Symphonie Fantastique

Den fantastiske symfoni

Det unge danske stortalent Jonathan Swensen gæster Copenhagen Phil på en aften, hvor også Berlioz’ fantastiske symfoni er på programmet.

Hector Berlioz er ikke som de andre. Hans musik er mange årtier forud for kollegernes i begyndelsen af 1800-tallet. Hans mest kendte værk er og bliver en fantastisk vision af sin egen forelskelse i en engelsk skuespillerinde. Berlioz tager os med på en eksplosiv hallucinationsrejse gennem sin underbevidsthed – alt sammen med fantasi og en suveræn sans for at udnytte symfoni­orkestret til at skabe billeder og stemninger på grænsen mellem vanvid og ekstase.

Berlioz’ særprægede form for kurmageri – det er ikke mange, der ligefrem skriver en bane­bryd­ende symfoni for at erobre sin elskede – virker, og han gifter sig med skue­spil­ler­inden Harriet Smithson. Desværre varer ægteskabet ikke længe… muligvis fordi, de ikke taler hinandens sprog.

Aftenens solist er det kun 21-årige danske stortalent Jonathan Swensen, der bl.a. sidste år vandt førsteprisen i Khatjaturjan kon­kur­ren­cen for unge cellister og helt sensationelt vandt førsteprisen i den prestigefyldte ame­ri­kan­ske Young Concert Artists International Auditions.

Som indledning markerer Copenhagen Phil 100-året for den danske komponist Niels Viggo Bentzons fødsel med hans Pastorale fra 1956.

Ved koncerten i København gives en gratis koncertintroduktion ved Henrik Engelbrecht kl. 18:45 på scenen.

Køb billet
Copenhagen Phil Foto: Kim Matthäi Leland 2769&#215;3978