English Copenhagen Phil
18
18. januar 2019 kl. 19:30
Sukkerfabrikken, Stege

Nytårskoncert

Klassikere lige fra Gershwins ”Porgy & Bess”, Bernsteins ”West Side Story”, Buena Vista Social Club og Strauss’ ”Flagermusen” til Gades ”Tango Jalousie” og nytårs highlights fra det klassiske repertoire
 
NB. Ny lokation

19
19. januar 2019 kl. 16:00
Konservatoriets Koncertsal

Nytårskoncert

Klassikere lige fra Gershwins ”Porgy & Bess”, Bernsteins ”West Side Story”, Buena Vista Social Club og Strauss’ ”Flagermusen” til Gades ”Tango Jalousie” og nytårs highlights fra det klassiske repertoire

30
30. januar 2019 kl. 18:30
Konservatoriets Koncertsal

60 minutes of Bisse

Bisse m. band
Copenhagen Phil
 
Dirigent / Hans Ek
Arrangør / Adi Zukanovic
 
‘Tanmaurk’ (uropførelse) m.m.

31
31. januar 2019 kl. 18:30
Konservatoriets Koncertsal

60 minutes of Den Sorte Skole

Den Sorte Skole
Copenhagen Phil
 
Dirigent / Hans Ek
Komponister / Den Sorte Skole & Karsten Fundal
 
Symfoni no. III

31
31. januar 2019 kl. 21:30
Konservatoriets Koncertsal

60 minutes of Den Sorte Skole

Den Sorte Skole
Copenhagen Phil
 
Dirigent / Hans Ek
Komponister / Den Sorte Skole & Karsten Fundal
 
Symfoni no. III

2
2. februar 2019 kl. 18:30
Konservatoriets Koncertsal

60 minutes of When Saints Go Machine #2 - udsolgt

Dirigent / Hans Ek
 
Arr. / Christian Balvig

2
2. februar 2019 kl. 21:30
Konservatoriets Koncertsal

60 minutes of When Saints Go Machine #2 - ekstrakoncert

Dirigent / Hans Ek
 
Arr. / Christian Balvig

7
7. februar 2019 kl. 19:30
FrederiksborgCentret, Hillerød

Brahms og Prokofiev

4’33 Phil:
Komponist / Kasper Rofelt
Solist / Joris de Rijbel, trompet
 
Bo Holten / Musik fra Schlagt sie tot!
Prokofiev / Klaverkoncert nr. 3
Brahms / Symfoni nr. 3

8
8. februar 2019 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Brahms og Prokofiev

4’33 Phil:
Komponist / Kasper Rofelt
Solist / Joris de Rijbel, trompet
 
Bo Holten / Musik fra Schlagt sie tot!
Prokofiev / Klaverkoncert nr. 3
Brahms / Symfoni nr. 3

15
15. februar 2019 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Haydn og Stravinskij

4’33 Phil:
Komponist / Birgitte Alsted
Solist / Jakob Keiding, horn
 
Bartok / Den Forunderlige Mandarin
Haydn / Cellokoncert D-dur
Stravinskij / Petrusjka

21
21. februar 2019 kl. 19:30
Konservatoriets Koncertsal

Mozart og hans fans

Tjajkovskij / Orkestersuite nr. 4, Mozartiana
Strauss / Obokoncert
Mozart / Symfoni nr. 41, Jupiter

22
22. februar 2019 kl. 19:30
Hårlevhallen

Mozart og hans fans

Tjajkovskij / Orkestersuite nr. 4, Mozartiana
Strauss / Obokoncert
Mozart / Symfoni nr. 41, Jupiter

23
23. februar 2019 kl. 16:00
Grønnemose Skoles Festsal

Gladsaxe Musikpris 2019

Tjajkovskij / Orkestersuite nr. 4, Mozartiana
 
Mozart / Symfoni nr. 41, Jupiter

24
24. februar 2019 kl. 11:30
Metronomen

½12 kammerkoncert

Programmet offentliggøres her på siden.

12
12. marts 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Den Jyske Opera - Kleopatra

Dirigent / Joachim Gustafsson
 
August Enna / Kleopatra

13
13. marts 2019 kl. 19:30
Det Kgl. Teater - Gamle Scene

Den Jyske Opera - Kleopatra

Dirigent / Joachim Gustafsson
 
August Enna / Kleopatra

15
15. marts 2019 kl. 19:30
FrederiksborgCentret, Hillerød

Den Jyske Opera - Kleopatra

Dirigent / Joachim Gustafsson
 
August Enna / Kleopatra

16
16. marts 2019 kl. 19:30
MusikTeatret Albertslund

Den Jyske Opera - Kleopatra

Dirigent / Joachim Gustafsson
 
August Enna / Kleopatra

19
19. marts 2019 kl. 19:30
Grønnegades Kaserne, Næstved

Open Orchestra - Næstved

Copenhagen Phil
 
Program:
Peter Due / Velkommen til symfoniorkestret
Tjajkovskij / Uddrag fra ouverturen til ”Romeo og Julie”
Sjostakovitj / 10. symfoni, 2. sats
Beethoven / Uddrag fra 7. symfoni
Elgar / Nimrod
Grieg / Uddrag fra Per Gynt suiten
Williams / ”Emperial March” (Darth Vaders tema) fra ”Star Wars”
 
Dørene åbner kl. 18:45

24
24. marts 2019 kl. 11:30
Metronomen

½12 kammerkoncert

Programmet offentliggøres her på siden.

30
30. marts 2019 kl. 15:00
Odense Koncerthus

Carl Nielsen Konkurrencen

Fløjtefinale / kl. 15:00
 
Klarinetfinale / kl. 19:30
 
Med Copenhagen Phil

30
30. marts 2019 kl. 19:30
Odense Koncerthus

Carl Nielsen Konkurrencen

Fløjtefinale / kl. 15:00
 
Klarinetfinale / kl. 19:30
 
Med Copenhagen Phil

3
3. april 2019 kl. 10:00
Konservatoriets Koncertsal

Musik På Tværs

Dirigent / Maria Badstue
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

3
3. april 2019 kl. 11:30
Konservatoriets Koncertsal

Musik På Tværs

Dirigent / Maria Badstue
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

4
4. april 2019 kl. 10:00
Konservatoriets Koncertsal

Musik På Tværs

Dirigent / Maria Badstue
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

4
4. april 2019 kl. 11:40
Konservatoriets Koncertsal

Musik På Tværs

Dirigent / Maria Badstue
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

5
5. april 2019 kl. 10:00
Konservatoriets Koncertsal

Musik På Tværs

Dirigent / Maria Badstue
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

5
5. april 2019 kl. 11:30
Konservatoriets Koncertsal

Musik På Tværs

Dirigent / Maria Badstue
Tegnende fortæller / Carl Quist-Møller

12
12. april 2019 kl. 17:00
Konservatoriets Koncertsal

Bag om Goethe og Shakespeare

Musik / Uddrag af Beethoven, Liszt, Strauss, Sibelius, Schnittke m.fl.
 
Fælleskoncert med Det Kgl. Danske Musikkonservatorium

2
2. maj 2019 kl. 18:30
Sejergaardsskolen, Tølløse

Sigurd og Danmarkshistorien

Ved koncerten medvirker børn fra
Sejergaardens Musikefterskole

4
4. maj 2019 kl. 16:00
VU-hallen, Vordingborg

Sigurd og Danmarkshistorien

5
5. maj 2019 kl. 16:00
Konservatoriets Koncertsal

Sigurd og Danmarkshistorien

Ved koncerten på Frederiksberg medvirker
børn fra Musikhøjskolen på Frederiksberg
 

1. – 10. maj 2019 Turné på Sjælland
og Lolland/Falster

6
6. maj 2019 kl. 17:30
Maribo Hallen

Sigurd og Danmarkshistorien

Ved koncerten medvirker børn fra
Lolland Musikskole

8
8. maj 2019 kl. 19:00
Kalundborg Hallerne

Sigurd og Danmarkshistorien

Ved koncerten medvirker børn fra
Kalundborg Musikskole

9
9. maj 2019 kl. 19:00
NKK Hallen, Nivå

Sigurd og Danmarkshistorien

Ved koncerten medvirker børn fra
Fredensborg Musikskole

< >
30. marts 2019 kl. 15:00
Odense Koncerthus

Fløjtefinale / kl. 15:00
 
Klarinetfinale / kl. 19:30
 
Med Copenhagen Phil

Carl Nielsen Konkurrencen

Når Odense Symfoniorkester og Carl Nielsen International Competition i 2019 slår dørene op for tre konkurrencer på én gang – violin, klarinet og fløjte – bliver det med Copen­hagen Phil som samarbejdsorkester.

Aldrig før har konkurrencen været større. I løbet af 10 dage samles 72 af verdens dyg­tig­ste talenter over for juryer af tone­an­giv­ende stjernesolister, musikagenturer og orkesterchefer. Det bliver 10 dage med stor koncentration, nerver på spil, sprudlende glæde og virtuos musik – 10 dage, som kulminerer i en stor prisoverrækkelse med CD-indspilning, koncertengagementer og flotte pengepræmier. Og ikke mindst 10 dage, der danner springbræt til en solist­karriere for de tre vindere af hhv. violin-, klarinet- og fløjtekonkurrencen.

Den danske violinist og præsident for Carl Nielsen International Competition, Nikolaj Znaider, har siden 2016 teg­net kon­kur­ren­cens kunstneriske sigte og ambition. Znaider vandt selv violin­konkurrencen i 1992 kun 16 år gammel som den yngste og før­ste dan­sker nogensinde. I dag sidder han i front som juryformand side om side med kolleger og juryformænd klarinettist Paul Meyer og solofløjtenist hos Wienerfilharmonikerne Karl-Heinz Schütz.

Ingen Carl Nielsen Konkurrence uden Carl Nielsens musik. Nielsens musik og tone­sprog beskrives ofte som original og inno­va­tiv for sin tid – og Nielsen selv som fri og legesyg – dog alligevel jordbunden og folkelig i sin natur. Nielsen skrev tre kon­cert­er for henholdsvis violin, fløjte og klarinet, og finalisternes sidste udfordring består i at levere en Nielsen koncert til UG. Alle tre koncerter fremføres til finale­koncerterne, hvor Odense Symfoniorkester spiller til violinfinalen – og Copenhagen Phil til både klarinet- og fløjtefinalen.

Læs mere